Temat 1: Normy etyczne w korzystaniu ze źródeł informacji. Ochrona praw autorskich.
Czym jest plagiat?
Ochrona praw autorskich w Polsce (Własność intelektualna i prawa autorskie)
Odpowiedzialność za plagiat
Czy w Rosji są prawa autorskie? Czy one dotyczą nas? W jaki sposób?
Czy moja praca będzie sprawdzona? Na czym to polega?
Czym jest plagiat?
Plagiat to „przywłaszczenie autorstwa cudzego utworu lub jego fragmentu”. Inaczej mówiąc, popełnić plagiat to przypisać sobie autorstwo pracy, w której w sposób nieuprawniony wykorzystano, w całości lub we fragmentach, prace innych autorów.
O nieuprawnionym sposobie wykorzystania prac innych autorów mówimy wówczas, gdy autor „nie ujawnia (...) w ogóle (lub nie czyni tego w odpowiedni sposób) pochodzenia tekstu, pod którym się podpisuje (...).”
Ochrona praw autorskich w Polsce
Własność intelektualna i prawa autorskie
Sprawy związane z uczciwością intelektualną nie są kwestią etyczną. W Polsce (i w większości państw) część powyższych zagadnień jest związana również z odpowiedzialnością prawną. Sprawy te reguluje Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Należy zapoznać się z treścią ustawy. Dla ułatwienia poniżej zestawione zostały najważniejsze zapisy ustawy.
USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (wybór)
Art. 1.
Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory:
architektoniczne, urbanistyczno-architektoniczne i urbanistyczne;
muzyczne i słowno-muzyczne;
sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne;
audiowizualne (w tym filmowe).
Ochroną objęty może być wyłącznie sposób wyrażenia; nie są objęte ochroną odkrycia, idee, procedury, metody i zasady działania oraz koncepcje matematyczne.
Art. 4. Nie stanowią przedmiotu prawa autorskiego:
akty normatywne lub ich urzędowe projekty;
urzędowe dokumenty, materiały, znaki i symbole;
opublikowane opisy patentowe lub ochronne;
proste informacje prasowe.
Art. 15a.
Uczelni w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym przysługuje pierwszeństwo w opublikowaniu pracy dyplomowej studenta. Jeżeli uczelnia nie opublikowała pracy dyplomowej w ciągu 6 miesięcy od jej obrony, student, który ją przygotował, może ją opublikować, chyba że praca dyplomowa jest częścią utworu zbiorowego.
Art. 29. (tzw. prawo cytatu)
1. Wolno przytaczać w utworach stanowiących samoistną całość urywki rozpowszechnionych utworów lub drobne utwory w całości, w zakresie uzasadnionym z wyjaśnianiem, analizą krytyczną, nauczaniem lub prawami gatunku twórczości. […]
Art. 115. (Odpowiedzialność karna)
1. Kto przywłaszcza sobie autorstwo albo wprowadza w błąd co do autorstwa całości lub części cudzego utworu albo artystycznego wykonania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3. […]
Odpowiedzialność za plagiat
Plagiat jest wykroczeniem przeciwko regułom obowiązującym w życiu akademickim i stosują się do niego sankcje przewidziane przez ustawę „Prawo o szkolnictwie wyższym” oraz przez daną uczelnię – od oceny niedostatecznej za pracę, w której popełniono plagiat, do usunięcia z uczelni włącznie.
Niekiedy plagiat może być równocześnie przestępstwem zagrożonym odpowiedzialnością karną i cywilną – np. gdy narusza prawa autorskie: „Kto przywłaszcza sobie autorstwo albo wprowadza w błąd co do autorstwa całości lub części cudzego utworu albo artystycznego wykonania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3 (art. 115 ust. 1 Ustawy o prawie autorskim).
Zdaniem niektórych prawników, uzyskanie dyplomu uczelni wyższej za pomocą pracy będącej plagiatem stanowi przestępstwo określone w art. 272 kodeksu karnego, zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3, zaś późniejsze posługiwanie się takim dyplomem (np. wobec pracodawcy w procesie rekrutacji) jest przestępstwem określonym w art. 273 kodeksu karnego i podlegającym karze grzywny, ograniczenia wolności, albo pozbawienia wolności do lat 2.
Za plagiat odpowiedzialność ponosi osoba popełniająca go i w żadnym wypadku nie jest to promotor pracy.
Czy w Rosji są prawa autorskie? Czy one dotyczą nas? W jaki sposób?
Tak, w Rosji również funkcjonuje pojęcie własności intelektualnej i ustawy dotyczące ochrony praw autorskich. Jest ustawa o prawach autorskich i pokrewnych w Kodeksie cywilnym Federacji Rosyjskiej z 30 listopada 1994 roku ze zmianami wprowadzonymi w 01.01.2008 г. →
Wszystkie rosyjskie przejawy myśli intelektualnej wykorzystywane przez nas w pracach muszą być opisane w odpowiedni sposób. Co to znaczy? To znaczy, że muszą one być wyraźnie zacytowane z wykorzystaniem cudzysłowu i mieć opis bibliograficzny. Jeżeli praca jest po polsku i z jakiś powodów tłumaczymy fragment czyjejś twórczości - podajemy opis bibliograficzny i w nawiasie umieszczamy informacje (tłumaczenie własne; tłumaczenie autora; tłum. inicjały własne)
Czy moja praca będzie sprawdzona? Na czym to polega?
Tak. Wszystkie prace przedstawione do obrony w Uniwersytecie Gdańskim sprawdzane są programem plagiatowym. Bez wyniku systemu antyplagiatowego nie ma możliwości przystąpienia do obrony. Informację z wynikami otrzymuje promotor pracy i składa ją z wraz z pozostała dokumentacją obrony (pracą i protokołem obrony) do teczki studenta, która jest archiwizowana w UG i będzie u leżała w archiwach 50 lat. Obowiązki te nałożono na wszystkie uczelnie w Polsce.
Zenderowski R., Plagiat. Istota – rodzaje – skutki (w odniesieniu do prac pisemnych na studiach wyższych). Instytut Politologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Warszawa 2008, s. 3. www.zenderowski.republika.pl/plagiat.pdf (dostęp: 05.03.2020)